2014. november 2., vasárnap

Séta a Merzse-mocsárban



Fővárosunk elképesztően sok csodát rejteget. Írtam már korábban Török András könyvéről, ő kifejezetten a Belváros rabja, szerelmese. Megértem. Mi gyerekekkel viszont sokszor éljük meg a hétvégéinken, hogy ki kellene mozdulnunk valahova, meg kellene futtatnunk valahol őket a friss levegőn, de csak 3-4 óránk van rá maximum. Ez alatt a Börzsönyig már nem érdemes elmenni, közelebbi célokat kell hát keresni. Így jutottunk ki az őszi szünet egyik borongós napján - az Új-Köztemető meglátogatás után - ha "már úgyis ott vagyunk" alapon a Merzse-mocsárhoz.

Ez a védett, sajnos egyre kisebb terület a 17. kerület határán helyezkedik el, annyira szó szerint a határán, hogy a földút mentén, amelyen elérhető, a szántó még Budapesthez, a túloldali fák viszont már Ecserhez tartoznak. :) Könnyebben betájoljátok, ha azt mondom: Rákoskert vasútállomása és a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér kifutója között található? :) 

Legkönnyebben így tudtok odaautózni GPS nélkül (Pest felől):
Jászberényi út - Pesti út - Zrínyi utca - Rákoskerti sugárút (ez egy csodálatos platánsor) - Rákoskert vonatmegálló. 

A Rákoskerti sugárút gyönyörű!

A tanösvény első állomása a vonatmegállónál van,
de autóval tovább lehet haladni. Aki viszont többet
gyalogolna, itt leteheti a nagy parkolóban az autót.


A tanösvény első táblája itt található, de bátrabbak tovább mehetnek autóval: A Kísérő utcán egészen a vasúti átkelőig, itt áthaladva el kell menni a földúton a házak előtt (kis szerencsével láthattok egy pónit legelni :)) - majd tovább a földúton egyenesen, egészen a tanösvény tábláig. Innen viszont tilos továbbmenni autóval!

A mocsár itt kezdődik.

Kocsival tilos továbbmenni.

A harmadik tábla a parkolótól jobbra lesz, után viszont
a kis ösvényen haladjatok a reptér felé.


A második és harmadik tanösvény tábla itt található a parkolónál. (Sajnos a kettes állomás táblája totálkárosra rongálva 2014 október végén.)



Haladunk a reptér irányába. A felszálló gépek motorzaját
természetesen közelről hallani, látni azonban nem látjuk
őket a magas fák miatt.



Távolban feltűnik a madárles.

A tanösvény táblái - már amelyek épen maradtak -
ilyen szépek, igényesek.

Októberi kilátás a madárlesből. 

Sajnos a pallósor nagyon foghíjas, rossz állapotú.



Cukorrépa-ültetvények között haladunk vissza az autóhoz.

Ezen térkép alapján jól látszik, hogyan rövidítettünk, mert a gyerekeken láttuk, hogy nagyon fáradnak: a 9-es táblától egyből a 3-ashoz sétáltunk, nem tettük meg a nagyobb kört. A sárga jelzések nem tudom, mi célt szolgálnak, mi a zöld pontok szerint haladtunk. A rövidített séta megállásokkal, táblaolvasásokkal, nézelődéssel majdnem másfél óra volt.  


Katt a nagyobb képért!


Ugye, hogy micsoda különleges Budapestünk van nekünk? :) Mocsár, cukorrépa földek... 
Felmerült, hogy átkocsikázunk a Reptérre, azért hogy kinézzünk a Kilátóteraszról, de nem érte volna meg kifizetni a jegyet, mert nagyon ködös volt az idő.

Ennek kapcsán viszont eszembe jutott, hogy a keleti külkerületi érdekességeket akár egy sorra is felfűzhetitek: 
Merzse-mocsár

A mocsár geoládáját pedig ezen a linken érhetitek el.

Négycsillagos Zalakaros


Édesapám nyáron megpendítette, hogy szeretne ősszel egy "családi összetartás" nevű utazást szervezni a két lánya családjának, amin ők is felhőtlenül együtt lehetnek az unokákkal egy jó helyen, és mi is kikapcsolódhatunk egy kicsit. Magam sem gondoltam volna, hogy a meghívás majd egy olyan luxus, négycsillagos-superior szállodába szól majd, mint a zalakarosi Hotel MenDan, de ettől függetlenül, és ezzel együtt is örömmel fogadtuk el az invitációt. :)  Később kiderült, hogy nagy családunkból mások is kedvet kaptak, összesen 17-en voltunk! 


Azt gondolnád, hogy mindez négynapos állandó együttlétet jelentett, de nem. Ez a szálloda olyan nagy, és persze minden kiscsalád külön lakott, örültünk, ha a két befizetett étkezés közül az egyiken találkoztunk! Nagyobb esély volt a wellness részlegben összejönni pezsgőfürdőzés vagy szaunázás közben, mint a folyosón összefutni... :)


A kép forrása a szálloda honlapja.

Az októberi négynapos hosszúhétvégén - biztosan emlékeztek - majdnem végig szakadt az eső. Ezért külön öröm volt, hogy a szálláson száraz lábbal, kabát nélkül, papucsban juthattunk el A pontból B pontba. Például a reggelizőasztaltól felállva a klassz, programokkal és lehetőségekkel teli játszóházba. (Itt óvónéni vigyáz a 3 éven felüli gyerekekre, de a kisebbek is bemehetnek szülői felügyelettel.) 


A fotó a szálloda honlapjáról származik.

Hasonlóan kényelmes a szobából fürdőruhában, fürdőköntösben, papucsban átsétálni, átliftezni a wellness részlegbe, ahol 3 különböző hőfokú medence várja a pancsolni, úszni vágyókat: a 100 %-os termálvíz, az egyharmad hideg víz - kétharmad termálvíz, illetve a kétharmad hideg víz - egyharmad termálvíz. Ha már Zalakaroson van az ember... :) A picike gyerekmedence szintén kellemes meleg.

Liftezünk, ami a gyerekeknek üvegfal nélkül
is nagy élmény, hát még üveggel!

Sétálunk fürdeni: papucsban, köntösben.

Megérkeztünk a többszintes wellness-részlegbe.


A szaunavilágban újabb és újabb aromás feltöltésekkel (szaknyelven szeánszokkal), finn szaunával, gőzkabinnal kényeztetik a szállóvendégeket, plusz ezen a részlegen lehet kipróbálni mindenféle zuhanyokat. Egy szinttel feljebb masszázsra lehet jelentkezni, és napi többször ingyenes fitnessz-edzések vannak a tornateremben. 

Esténként élőzene, tánc és sztárfellépők a svédasztalos vacsora közben, mi Radics Gigi és Vastag Csaba fellépését láttuk, hallottuk. 

Persze a gyerekeket még a sok benti program ellenére sem lehetett négy napig fedél alatt tartani. Így kerültünk a Kis-Balaton Házhoz, és ezért mentünk el sétálni Zalakaroson. Ahol a templom mögött egy ilyen szuper játszótérre bukkantunk:




A szép új Isteni Irgalmasság templom kívülről...

... és egy gyönyörű részlet belülről.
Mindenképpen érdemes megnézni az oltárt, csodálatos!

Ha már Zalakaroson van a család, vétek kihagyni a legnagyobb attrakciót, a híres fürdőt, ahol néhány éve a Vízipók Vízibirodalom várja a gyerekeket. Sajnos ide egy kisebb vagyonért tudtunk bemenni - ha jól emlékszem, kb, 10.000 Ft-ot hagytunk ott összesen a belépőkért, szekrényekért. A képek alapján döntsétek el Ti, megérte-e:  :) (Na jó, elárulom, hogy nagyon jól éreztük magunkat!! Kaját viszont vigyetek, mert a büfében nem csak rabolnak az árakkal, de a minőség is gyalázatos.)












Zalakaroson, ugyanúgy, mint minden más idegenforgalmáról híres településen a nagy szállodák mellett klasszikus vendégházakban is lehet szállást foglalni. (Balatoni árakkal számolhattok nagyjából, azzal a különbséggel, hogy a termálvíz miatt itt egész évben szezon van.) Sok az idős német gyógyulni vágyó turista, de örömmel tapasztaltam, hogy nagyon sok a fiatal, családos, kisgyerekes szülő! Hajrá Zalakaros!



2014. november 1., szombat

Kis-Balaton Ház a Várszigeten


Nyáron egy teljes napot szántunk a Kis-Balaton megismerésére. (1. rész, 2. rész, 3. rész) Egy fontos helyen azonban mégsem jártunk - egyszerűen azért, mert elkerülte a figyelmünket: a Kis-Balaton Házban. Kapva kaptunk tehát az alkalmon, amikor kiderült, hogy az októberi hosszúhétvégén Zalakarosra mehetünk a családdal. 


A Kis-Balaton Házat a Zalavárat Zalaszabarral összekötő úton érhetitek el. Ha Zalaszabar felől érkeztek, csodálatos látvány tárul szemetek elé: a Kis-Balaton nyílt vize mindkét oldalon, madarak, horgászok, csend, nyugalom, béke. Érdemes megállni néhány fotó kedvéért!



A Kis-Balaton őszi látképe Zalaszabar felől érkezve.


Néhány métert továbbhaladva elértük a Várszigetet, ahol a Kis-Balaton Ház mellett a Millenniumi Emlékmű, a Cirill-Metód emlékoszlop, egy emlékkápolna és egy régi templom romjai láthatók.



Cirill és Metód oszlopa.

A Millenniumi Emlékmű kívülről...

...és belülről. Körben: Zala megye csodái, középen egy különleges családfa.


A középkori templom romjai, háttérben a 21. századi,
mégsem tájidegen Kis-Balaton Házzal.


Ez pedig már a Kis-Balaton Ház bejárata.
  

A Kis-Balaton Ház egy nagyszerű összefoglalót nyújt arról, amit nyáron saját szemünkkel láttunk, megtapasztaltunk. Itt minden fontos információ megtalálható a Kis-Balatonról vízügyi, természetismereti és szociális szempontból. 



"Csónakázás" és webkamerás élőkép!

Vízügyi szakmai lépések a berek és a Balaton tisztításának
érdekében -  óriástérképen magyarázva.

Kiállítótér sok interaktív elemmel.

Történelmi részletek.

Megújuló energia-játék.

Pillanatkép az üveg mögött a Kis-Balaton élővilágából. Mi micsoda?

Múzeumpedagógiai terem a tetőtérben alkotási lehetőséggel. Kihasználtuk! :)


Itt egy egész osztály megpihenhet, játszhat, hallgathatja a múzeumpedagógust!

A Kis-Balaton Ház nemcsak belülről "ütős" program. Kint csodás játszótér várja a kisebbeket és nagyobbakat! Íme néhány részlet:



A vizes játékok október második felében még üzemeltek.



 Az emlékkápolna belülről,
régészeti érdekességekkel a falon.

Egy hasznos térkép a Kis-Balatonról. Katt a nagyobb képért és használjátok egészséggel!

Összességében azt mondom, hogy a Kis-Balaton Házra egy fél napot a családi programból biztosan érdemes szánni, főleg, ha szerettek játszóterezni. Osztállyal - ha esetleg szakmai vezetést is kértek - többet is. Büfé nincs, mosdó, padok vannak. 2015 nyarára biztosan elkészül az a vesszőlabirintus, ami félkész állapotban volt ottjártukkor. :) Menjetek, és nézzétek meg, így van-e tényleg! :)